Strona główna > Blog > Na czym polega ciepły montaż? Wiedza w pigułce. 4 pytania do Wiesława Kołodziejczyka

Na czym polega ciepły montaż? Wiedza w pigułce. 4 pytania do Wiesława Kołodziejczyka

Sama produkcja wysokojakościowej i energooszczędnej stolarki drewnianej to jeszcze nie wszystko. Nowa technologia w jej produkcji wymaga również zmiany w kwestii montażu okien, dlatego obecnie odrzuca się tradycyjne montaże na rzecz tzw. ciepłego (inaczej warstwowego). O ciepłym montażu można pisać szablonowe elaboraty, jednak na potrzeby tego wpisu poprosiliśmy naszego Kierownika Działu Konstrukcji, Wiesława Kołodziejczyka o wiedzę… w pigułce. 

 

Pozwólmy specjalistom działać w swojej dziedzinie i zamiast samodzielnie montować okna, zdać się na fachowość firmy.

 

 

1. Na czym polega tzw. ,,ciepły montaż” okien?

Zacznijmy od uporządkowanie pojęcia „Ciepły montaż”, które możemy podzielić na dwa główne typy. Pierwszy to „warstwowy montaż w licu muru” i tu także dzielimy go na dwa podrodzaje:

  • Pianka PU z folią wewnętrzna paroizolacyjną i folia zewnętrzna paroprzepuszczalna, oraz drugi typ: taśma rozprężna wielofunkcyjna zastępująca zarówno folię, jak
    i piankę.

Natomiast drugi typ (który według mnie to powinien być zarezerwowany dla pojęcia „ciepły montaż”) jest  to osadzenie okna w warstwie izolacji, dzięki czemu jesteśmy wstanie bardziej wyeliminować mostki termiczne i utratę ciepła na złączu okno-ściana. Wykonujemy go, stosując montaż na dodatkowej płycie instalacyjnej (tzw. Purenit, Phonotherm) osadzonej na konsolach montażowych, uszczelniając całość taśmami rozprężnymi i powłokami uszczelniającymi.

 

2. Dlaczego do montażu stolarki drewnianej w naszej firmie stosujemy tzw. ,,ciepły montaż”?

Przede wszystkim dlatego, że poprzez zastosowanie ciepłego montażu zwiększamy parametry całej przegrody (okno+ściana) czyli uzyskujemy szczelność powietrzną, izolację termo-akustyczną oraz szczelność pogodową. Dodatkowo, często poszczególne inwestycje podają wymóg zastosowania takich parametrów.

 

3. Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”? Co oznacza ta zasada?

Ta powszechnie obowiązująca zasada pojawiła się wraz z oknami energooszczędnymi i mówi o zastosowaniu wewnętrznej warstwy uszczelniającej (paroizolacyjnej), która zabezpiecza przed wnikaniem wilgotnego ciepłego powietrza z pomieszczenia do izolacji termo-akustycznej złącza w zimne dni. Dzięki temu środkowa warstwa pozostaje sucha i dobrze spełnia zadania ,,izolatora”.

Natomiast zewnętrzna warstwa (paroprzepuszczalna) musi spełniać zadanie, (nazwijmy ją na własne potrzeby) „szczelności pogodowej”, czyli chronić środkową warstwę złącza przed czynnikami zewnętrznymi: deszczem, wiatrem i promieniami UV, zabezpieczając przed dostaniem się wody do izolacji, ale jednocześnie umożliwiając odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz złącza osuszając ją (dzięki czemu w pełni zachowuje swoje właściwości izolacyjne).

 

4. Jak rozpoznać dobry montaż?

Dobry montaż stolarki okiennej jest uzależniony od wielu czynników, z których najważniejsze to:

  • zaplanowanie montażu już na etapie projektowania okien
  • odpowiednio przygotowany otwór okienny
  • certyfikowane materiały montażowe
  • wysokiej jakości okno drewniane
  • technika montażu oraz bardzo ważne, odpowiedzialna ekipa montażowa

 

Montaż u autoryzowanego producenta Pinus

W naszej firmie obsługujemy klienta od początkowego etapu projektowania przez produkcję, montaż, aż po serwis. Nasze okna kierujemy do klienta premium, który ceni sobie wszystkie te usługi w jednym pakiecie. Z doświadczenia wiemy, że montaż naszej firmy oszczędza czas zarówno klienta, jak i nasz.

Uwaga! Usługę profesjonalnego montażu w naszej firmie stosujemy tylko do stolarki okiennej zamówionej w naszej firmie.

Artykuł powstał we współpracy z Wiesławem Kołodziejczykiem – Kierownikiem Działu Konstrukcji w naszej firmie

PPUH PINUS Jerzy, Mariusz Smolarczyk, Spółka Jawna realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Program Operacyjny Inteligentny Rozwój” (POIR) pt. „Dotacja na kapitał obrotowy dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego PINUS Jerzy Smolarczyk, Mariusz Smolarczyk Spółka Jawna”.
Nr umowy POIR.03.04.00-16-0020/20. Wartość projektu: 299.912,22 zł.
Realizacja umowy o dofinansowanie nr POIR.03.02.02-00-0759/16 dotycząca projektu pt. „Wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania systemów okiennych nowej generacji”
w ramach Poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cel projektu: zakup urządzeń niezbędnych do utworzenia nowej linii technologicznej dedykowanej TotalGlass Planowane efekty: wdrożenie innowacyjnego systemu TotalGlass Wartość projektu: 5 993 478,34 zł z tego premia technologiczna: 2 697 065,24